Witam, Cię na moim blog-u.

Czego będzie dotyczył ?

Skupie się na tematach związanych z programowaniem stron internetowych(front i backend), chociaż nie wykluczam też innych tematów.

Dla kogo ?

Zapraszam każdą osobę która chciała by się nauczyć programowania od totalnych podstaw. Zaczynamy od takich rzeczy jak instalacja narzędzi potrzebnych do zaczęcia kursu, stworzenie pliku strony aż po napisanie dużej profesjonalnej strony(sklep, system rezerwacji, portal). Jeszcze nie wiem co to dokładnie będzie ale na pewno nie prosta firmowa „wizytówka”.

Jakie będą kategorie wpisów ?

Chciałbym aby wpisy tworzyły kompletny kurs programowania (front i backend). Całość będzie podzielona na kilka kategorii:

 • HTML/CSS – stworzymy szablon strony
 • JavaScript – dodamy do naszego szablonu: slidery, popup, przejścia, itp
 • PHP/Node.js – stworzymy cały backend do obsługi strony. Jeszcze nie wiem w jakim język ale jak na razie rozważam: PHP lub Node.js. Będzie to REST API pod jakiegoś frontowego framework-a (Angular/React/Vue.js).
  • myślę żeby takie samo API napisać w PHP i Node.js wtedy nie będzie problemu z wyborem. Napisz co byś wybrał/wybrała
 • Angular/React/Vue.js – połączymy nasz szablon z API. Tutaj w pierwszej kolejności prawdopodobnie będzie to Angular ponieważ mam w nim najwięcej doświadczenia 🙂
  • Proszę napisz w komentarzy lub emaila jaki framework by Ciebie interesował.

W każdej części zaznajomimy się z podstawami i szybko przejdziemy do praktycznego wykorzystywania ponieważ uważam, że najlepiej uczyć się na realnych projektach. Przy każdym wykorzystaniu jakiegoś nowego elementu będzie omówiona zasada działania, składnia itp.

Czego potrzebujemy i ile to będzie kosztowało ? 

Domyślam się, że posiadasz komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym(Windows, Linux, MacOs)  w zasadzie tyle wystarczy. Nie będzie Wszystkie programy takie jak edytor kodu który będziemy używać będzie darmowy „Visual Studio Code” – sam z niego korzystam w pracy:) Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żebyś korzystał z swoich ulubionych edytorów lub IDE: PhpStorm, WebStorm, Atom, Vim, Sublime Text..

Napiszę tutaj też o tak zwanych „bootcamp” za kilka tysięcy lub nawet kilkanaście złotych. Wszytko ładnie opisują po 2 miesiącach nauki zostaniesz programistą, dostanie się pracę itp. Niestety nie wszystko wygląda tak jak to opisują. Koleżanka zapisała się na taki kurs za 10 tys zł 🙁 niestety nie została programistką. Kurs dotyczył forntend-u. Widziałem czego się tam uczy i opowiadała mi jak wyglądały zajęcia i powiem tylko tyle, że na prawdę nie polecam wydawać dużych pieniędzy szczególnie na początku nauki !

Czy znajomość matematyki jest nam potrzebna w programowaniu ?

Nie. Jedynie jeśli pisalibyśmy jakieś programy czy strony związane z obliczeniami matematycznymi itp wtedy by mogła nam się przydać.

Żeby zostać programistą muszę studiować informatykę ?

Kolejny mit który nie jest prawdziwy. Sam akurat mam studania związane z informatyką ale dużo się na nich nie nauczyłem jeśli chodzi o programowanie. Nie został bym programistą tyko dla tego, że skończyłem studia. Znam bardzo dużo osób którzy nie skończyli informatyki a nawet nie poszli na studia a są bardzo dobrymi programistami. Przykład mojego dobrego znajomego który skończył technikum związane z kelnerstwem a teraz jest Senior Developerem w dużym Polskim banku. Po prostu uczył się sam z takich właśnie kursów. Aktualnie w mojej pracy jest mniej więcej po połowie osób które ukończyła studia.

Dlaczego robię ten kurs ?

W internecie mamy mnóstwo artykułów/kursów płatnych jak i bezpłatnych związanych z nauką programowania, ale niestety często są chaotycznie napisane i mamy w nich praktycznie tylko przepisaną dokumentację a bardzo mało jest praktycznych przykładów lub w niektórych wypadkach wiedza jest po prostu przeterminowana której na codzień się nie stosuje.

Bardzo popularne są teraz tak zwane botcamp-y. Niestety nie są one tanie bo niektóre kosztują nawet po kilkanaście tysięcy złotych i na dodatek w większości na prawdę mało uczą, wiem bo mój znajomy chodził na taki botcamp związany z frontendem 2 miesięczny kurs od poniedziałku do piątku po 8 godzin i dowiedziałem się czego i jak tam uczą. Po całym kursie znajomy nie potrafił wykonać poprawnie prostej strony „wizytówki” i mówimy tutaj o samym forncie (czyli sam wygląd bez obsługi zapisu i odczytu danych!) . Jest to jeden z bardziej znanych botcamp-ów w Polsce w którym cały kurs kosztował około 10 tys zł. Nie chcę skreślać wszystkich botcamp-ów bo może są takie które dobrze uczą ale radzę na prawdę zastanowić się jeśli zamierzasz  zapłacić tyle.

Sam chciałbym się skupić w głównej mierze na praktyce i dlatego będziemy pisali kompletną stronę internetową(front i backend), jeszcze nie wiem jaka ale na pewno nie będzie to tak zwana „wizytówka” tylko jakaś większa strona.

Aktualne pomysły na stronę:

 • sklep internetowy,
 • system wyszukiwania i rezerwowania apartamentów,
 • system z możliwością dodawania różnych dań, diet, listy zakupów. Wykresy pokazujący postępy w rzucaniu wagi, cały panel użytkownika.

Oczywiście znajdzie się też troszeczkę miejsca na teorię ale w zdecydowanej większości będzie uczyli się w praktyczny sposób na prawdziwym projekcie, który całkiem prawdopodobnie zostanie umieszczony w internecie. Chcę również dodawać jakieś zadania aby jeszcze lepiej utrwalić i przyswoić materiał, oczywiście dla chętnych ale bardzo będę polecał rozwiązywanie tych zadań. Odpowiedzi będę zamieszczał najprawdopodobniej w następnym artykule lub na jakieś grupie lub forum.

Kiedy sam zaczynałem naukę programowania brakowało mi bardzo takie usystematyzowanej i aktualnej wiedzy dla tego chciałbym się podzielić moim doświadczeniem oraz napisać fajny kurs który mam nadziej, że się komuś przyda i zacznie z nim swoją przygodę z programowaniem 🙂 Jeśli w jakimś stopniu będziesz zadowolony i przyda Ci się ten kurs proszę w ramach wdzięczności kliknij na pajacyka i pomóż dzieciom w Polsce 🙂

Dla czego nazwa programistawkwadrans.pl ? 

Nie każdy lubi czytać długie artykuły nad którymi trzeba spędzić niekiedy nawet godzinę albo i dłużej, szczególnie na początku nauki. Postanowiłem pisać krótsze artykuły które będą się ukazywać częściej, docelowo codziennie lub 5 razy w tygodniu (poniedziałek-piątek). Tak publikowane artykuły nie zanudzą(mam taką nadzieję 🙂 ) a przy okazji będą zachęcały do codziennej i systematycznej nauki, dzięki czemu będziemy szybciej i chętniej przyswajać nową wiedzę 🙂  Myślę też o nagrywaniu video pokazujących przykłady z artykułów, napisz co o tym sądzisz na emaila lub w komentarzu.

Kim jestem ?

Mam na imię Konrad i jestem programistą z kilkuletnim doświadczeniem. Zajmuję się w głównej mierze pisaniem stron internetowych(front i backend). Hobbystycznie lubię też zajmować się elektroniką, jednym z moich projektów była prosta konsola z grą 🙂  Jeśli będzie zainteresowanie to mogę napisać kilka artykułów związanych właśnie z elektroniką. Tak jak wcześniej pisałem skończyłem studia ale sam musiałem się uczyć programowania. Zaraz po studiach nie poszedłem do pracy jako programista. Probowałem pierwsze swojego szczęści w handlu. Otworzyłem sklep z chemią gospodarczą 🙂  Nie wypaliło a od zawsze interesowałem się programowaniem więc postanowiłem robić to co lubię 🙂

Zapraszam na facebook-a

Grupa będzie zamknięta, jedynie osoby które podadzą poprawne hasło: japrogramista będą miały dostęp do tej grupy
Jeśli będziesz miał jakieś pytania, sugestie itp możesz śmiało pisać na facebook-u: Grupa facebook

Tyle od mnie 🙂 Zaczynamy pisać naukę.

ps. Jeśli chciałbyś/chciałabyś o coś zapytać proszę napisz komentarz lub bezpośrednio na emaila – link do formularza kontaktowego